Klimatyzacja do domu, mieszkania i biura Poznań

Klimatyzacja w bloku czy w domu jednorodzinnym, poza temperaturą powietrza, wiele klimatyzatorów kontroluje także poziom wilgotności, filtrowanie oraz wentylację. Jeśli sprawnie funkcjonuje, wówczas praktycznie dba za nas o powietrze, oczyszczając je ze szkodliwych dymów, pleśni, gazów oraz grzybów. Regularne serwisowanie klimatyzacji nie tylko pozwala uniknąć awarii systemu i kosztownych napraw, ale też daje gwarancję nieprzerwanej pracy klimatyzatora i czystego powietrza.

Rozwiązanie to stało się popularniejsze, od kiedy jego cena się obniżyła oraz po obaleniu mitu, jakoby działanie instalacji klimatyzacyjnych było szkodliwe dla zdrowia. W niektórych przypadkach jest zupełnie na odwrót – urządzenia wyposażone w specjalne filtry pomagają stworzyć komfortowe i bezpieczne środowisko na przykład dla osób cierpiących na alergię. Warto zaznaczyć, że przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach w żaden sposób nie zagraża zdrowiu, to dopiero zły dobór instalacji, a także jej nieodpowiedni montaż, nieprawidłowa eksploatacja czy brak konserwacji mogą przyczynić się do wadliwego i szkodliwego działania.

Jaki klimatyzator nada się do mieszkania, a jaki do domu?

Wybierając klimatyzację do swojego domu, należy wziąć pod uwagę powierzchnię klimatyzowanych pomieszczeń, ponieważ to na jej podstawie dobierana jest moc chłodnicza montowanych urządzeń. Obliczenie optymalnych parametrów jest bardzo proste. Ogólnie przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy potrzebna jest moc 0,1 KW, a więc jeżeli przykładowo powierzchnia danego pomieszczenia to 15 m2, moc urządzenia powinna wynosić 1,5 KW. Jest to metoda uproszczona, ponieważ nie uwzględnia liczby oraz sposobu rozmieszczenia okien, poziomu nasłonecznienia ani pomiarów ciepła emitowanego przez urządzenia elektryczne.

Oprócz mocy urządzenia trzeba także wybrać konkretny jego rodzaj. Na rynku dostępne są modele przenośne oraz typu split, z czego te drugie są o  wiele bardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu. Ma to związek między innymi z ich rozdzielną budową. Podczas kiedy klimatyzator przenośny w jednej obudowie zawiera i parownik, i sprężarkę, urządzenie typu split składa się z dwóch modułów – wewnętrznego (parownika) oraz zewnętrznego (sprężarki), dzięki czemu może obsługiwać o wiele większe moce i chłodzić pomieszczenia o większej powierzchni. Poza tym jego działanie jest bardzo ciche, ponieważ elementy wytwarzające najwięcej hałasu, takie jak skraplacz, sprężarka i zawór znajdują się w obudowie zewnętrznej.

Urządzenia różni nie tylko budowa, wydajność i poziom wytwarzanego hałasu, ale także skuteczność. Montaż modeli przenośnych jest bardzo prosty, ponieważ wystarczy podłączyć je do prądu i znaleźć miejsce, którym nagrzane powietrze mogłoby ulatywać na zewnątrz. Najłatwiej jest przeciągnąć specjalną rurę przez okno, jednak prowadzi to do rozszczelnienia pomieszczenia i dopuszczenia dopływu do budynku nowego, ciepłego powietrza. W związku z tym znacznie lepsze efekty przyniesie montaż urządzeń klimatyzacyjnych typu split, choć te wymagają instalacji przeprowadzonej przez doświadczonych fachowców.

Jak to działa?

Praca klimatyzacji w mieszkaniu w dużym stopniu przypomina sposób działania lodówki. Urządzenie wyposażone jest w agregat, którego zadaniem jest sprężanie czynnika chłodzącego i odprowadzanie na zewnątrz budynku powstającego przy tym ciepła oraz w parownik chłodzący powietrze pobierane z pomieszczenia i wypuszczający je z powrotem.

Klimatyzacja w bloku – czy warto w nią inwestować?

Montaż pojedynczych urządzeń klimatyzacyjnych lub całego ich systemu polecany jest zarówno mieszkańcom domków jednorodzinnych, jak i mieszkań w wielokondygnacyjnych budynkach. To dobra inwestycja dla alergików oraz mieszkańców lokali posiadających okna od strony południowej lub zachodniej, przez które wpada najwięcej ogrzewającego pomieszczenia światła słonecznego. Warto pamiętać, że powietrze, którym oddychamy, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, a klimatyzacja w mieszkaniu podniesie komfort życia, jeśli będzie używana z rozsądkiem oraz regularnie czyszczona. Na co dzień wystarczy usuwanie kurzu gromadzącego się przy wlocie i wylocie powietrza za pomocą suchej, miękkiej ściereczki. W celu czyszczenia obudowy urządzenia nie należy stosować żadnych środków chemicznych – stwarzałoby to ryzyko, że zawarte w nich substancje przedostaną się do powietrza i dróg oddechowych osób nim oddychających. Tylko odpowiednio serwisowana klimatyzacja domowa jest sprzymierzeńcem naszego zdrowia.

Wszystkich zainteresowanych montażem instalacji klimatyzacyjnej w Poznaniu serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Pomożemy wybrać najlepsze, dostosowane do Twoich potrzeb rozwiązanie i wyjaśnimy, w jaki sposób bezpiecznie z niego korzystać.

Serwis i usługi montażu klimatyzacji

Coraz więcej właścicieli domów i mieszkań decyduje się na montaż klimatyzacji. Dzieje się tak nie bez powodu. Na przestrzeni ostatnich kilku lat temperatury w lecie osiągały bardzo wysoki poziom, przez co wypoczynek po pracy i zdrowy, głęboki i spokojny sen dla wielu ludzi stały się bardzo utrudnione. Optymalną byłaby sytuacja, w której klimatyzacja do domu jest uwzględniona już w fazie projektu, tak aby wygospodarować dla niej odpowiednie miejsce i zadbać o właściwe przyłącza, otwory i inne elementy niezbędne do jej montażu oraz eksploatacji w danym pomieszczeniu. Oczywiście nie jest to warunek konieczny, by móc cieszyć się komfortem, jaki w upalne dni zapewnia sprawnie działające klimatyzatory. Trzeba jednak pamiętać, że do prawidłowego funkcjonowania tego urządzenia potrzebne są m.in. odpowiednia wentylacja w mieszkaniu oraz domu, tak aby wymiana powietrza mogła następować bez zakłóceń.

Klimatyzacja domowa Poznań

Firmy mające w swojej ofercie usługi montażu i serwisowania klimatyzacji (czyli jej regularnego czyszczenia i odgrzybiania) zazwyczaj posiadają w pakiecie fachowe doradztwo i przygotowanie projektu instalacji. Do takiej właśnie kategorii się zaliczamy - zachęcamy więc do kontaktu wszystkie osoby, które szukają pomocy w zakresie usług, takich jak serwis czy naprawa klimatyzacji. Nie tylko zaproponujemy dogodne rozwiązanie, ale też dostarczymy wentylację, zamontujemy i dokonamy niezbędnych pomiarów. Co więcej, nasi Klienci mogą liczyć na wsparcie i monitoring efektywności klimatyzacji już po jej zamontowaniu. Nasza firma posiada na tym polu wieloletnie doświadczenie, dlatego wszystkich zainteresowanych zakupem najwyższej jakości sprzętu wiodących producentów oraz kompleksowymi usługami związanymi z właściwą eksploatacją klimatyzacji, zachęcamy do skontaktowania się z naszymi konsultantami. Zapewniamy, że pomożemy w znalezieniu optymalnych rozwiązań i dobraniu sprzętu, który najlepiej sprawdzi się w Państwa domu bądź mieszkaniu.

dev